października 23, 2013

Kendare Blake "Anna we Krwi"Tytuł: Anna we Krwi.
Oryginalny tytuł: Anna Dressed In Blood.
Autorka: Kendare Blake.
Cykl wydania: Anna we Krwi Tom1.
Wydawnictwo: Proszyński i S-ka.
Data wydania: 2011 rok.
Ilość rozdziałów: 23 + epilog.
Liczba stron: 319.
Ocena: 10/10.
Cas Lowood odziedziczył po ojcu niezwykły zawód: zabija umarłych.
Ojciec chłopaka zostaje w makabryczny sposób zamordowany przez ducha, którego sam miał uśmiercić. Teraz Cas, uzbrojony w tajemniczy i śmiercionośny sztylet athame, podróżuje po całym kraju ze swoją matką - czarownicą i potrafiącym wyczuć obecność zjaw kotem. Razem śledzą lokalne legendy, próbując wyplenić co bardziej niebezpieczne upiory ze świata - nie dopuszczając jednocześnie do siebie nieprzyjemnych myśli o sprawach typu przyszłości czy przyjaźni.
Gdy przybywają do kolejnego miasta w poszukiwaniu ducha zwanego przez mieszkańców Anną we Krwi, Cas nie spodziewa się niczego odbiegającego od normy: chce zjawę wyśledzić, zdybać, zabić. Zamiast tego spotyka obłożoną klątwą dziewczynę, istotę, z jaką nigdy przedtem się jeszcze nie mierzył. Zjawa wciąż nosi sukienkę, którą włożyła w dzień swego morderstwa w 1958 roku: dawniej śnieżnobiałą, teraz czerwoną, ociekającą krwią. Po śmierci Anna zabijała wszystkich, którzy odważyli się się postawić nogę w opuszczonym domu, gdzie sama się wychowała.
Z jakiegoś jednak powodu Casa postanawia oszczędzić...
  


Autorka opowiada nam o chłopaku, który poluje na duchy. Przejął fuchę po zmarłym ojcu. Jednak nastolatek trafia na bardzo wyjątkową zjawę - Annę.
Kiedy Cas trafia n imprezę przy wodospadach, razem z Carmel, Mikem, Willem i Chasem jadą nad wzgórze, gdzie zamieszkuje duch. Przed domem łowcę, uderza w głowę deską Mike, po czym wpychają chłopaka do wnętrza domu. Tam Cassio pierwszy raz spotyka Annę, lecz zjawa go nie zabija jak wszystkich ludzi, którzy weszli do środka. Jednak bez ofiar się nie obeszło, zjawa wciąga przez okno Mikea i rozrywa go na dwie części.
Tezeusza wyciąga Thomas - telepatą. Jednak następnej nocy Cas idzie do domu na wzgórzu. Dziewczyna tak jak wcześniej, nie zabija chłopaka. Anna pokazuje mu swoją jasną stronę: bez czarnych żył i oczu, wijących się włosów oraz sukienki całej we krwi.
Wszyscy w mieście zapominają o zniknięciu Mikea, a jego przyjaciel - Will obwinia o wszystko łowcę, żywi do niego nienawiść. Jednak kiedy Carmel i Will dowiadują się kim jest Cassio, postanawiają mu pomóc w zabiciu Anny. Podczas zaklęcia w domu zjawy dowiadują się prawdy. Wiedzą kto zabił Annę i rzucił na nią klątwę. Jednakże łowca nie zabija osłabionej zjawy. Chłopak czuł się przy niej inaczej, nie może opisać tego uczucia.
W tedy Will porywa mu athame i rani Annę. Tezeusz stara się odzyskać swój rodzinny nóż, jednak bez skutku.
Kiedy razem z Thomasem i Carmel opracowują plan odebrania athame, Cas razem z telepatą włamują się do domu Willa, tam odkrywają okropną rzecz. Will i Chace nie żyją, ich ciała zostały zmasakrowane. Chłopak nie odzyskuje noża.
Następnego dnia Cas mówi mamie o całej sprawie, również mówi kim jest zabójca. To ta sama zjawa, która dziesięć lat temu zamordowała ojca chłopaka.
Matka łowcy chce jak najszybciej uciec z tego miejsca, kiedy pakuje ubrania syna, Tezeusz zauważa na łóżku athame, obaj dziwią się na obecność noża.
Słyszą jak klapa ze strychu się otwiera, a po nich schodzi duch. Cas stacza z nim małą walkę niestety chłopak zostaje przeklęty. Wraz ze wschodem umrze, chyba że zabije Annę.
Razem z przyjaciółmi łowca opracowywuje plan schwytania i osłabienia zabójcę ojca chłopaka. Niestety ich plan lekko się komplikuje, Cas zostaje mocno poturbowany i nie jest w stanie zabić ducha, w tedy poświęca się Anna. W podłodze swego domu otwiera jakieś przejście przez, które przeciąga siebie i ducha.


Książkę tą przyjemnie mi się czytało. Były opisane w niej makabryczne momenty, które przyprawiały mnie o ciarki na plecach.
Jednak pod koniec zaskoczył i ucieszył mnie wątek pocałunku Casa z Anną. Przykro mi się zrobiło kiedy zjawa odeszła. Biedny Tezeusz. Spodobała mi się jego postać. Szczegółowo opisane są jego uczucia i myśli.
Książkę polecam. Naprawdę jest godna przeczytania.

Następnymi książkami jakie będę czytała są: "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i "Córka burzy".

~ Fallen

2 komentarze:

  1. Chyba ją przeczytam, według recenji całkiem fajnie się zapowiada!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna książka i świetna recenzja :)
    Zapraszam do mnie ;) http://recenzje-ksiazeki.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze ! Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Przeczytałeś pozostaw po sobie ślad !
Podoba Wam się mój blog, dodajcie go do obserwowanych i bądźcie na bieżąco :) Natomiast jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało! Na wszystkie chętnie odpowiem.

Copyright © 2016 Recenzje Mystic , Blogger