listopada 20, 2014

Przedpremierowo: Kami Garcia, Margaret Sthol - Niebezpieczne istoty

W 2013 roku w moje ręce trafiła pierwsza książka z pod pióra Kami Garcia i Margaret Stohl. Był to pierwszy tom Kronik Obdarzonych – Piękne istoty. Seria przypadła mi do gustu, dzięki czemu przeczytałam trzy tomy tej historii, które są dostępne na naszym rynku wydawniczym. Teraz wydawnictwo Feeria prezentuje nam kolejną pozycję tych autorek, która jest początkiem kolejnej sagi o Obdarzonych i ich świecie.

Ridley grzeczną dziewczynką? To nie może być prawda. Kłopoty ciągną do niej bardziej niż by tego chciała. I tym razem znów tak jest. Przegrana w „Udręce” może mieć większe konsekwencje, a dług przecież trzeba spłacić. Syrena musi podjąć ryzykowną grę i wraz z Linkiem wyrusza do Nowego Jorku, aby spłacić pierwszą część długu, druga już nie zależy od niej…
W co tym razem wpakowała się Ridley? Jakie konsekwencje poniesie ona i Link?


Z tą książką jest jeden problem, mianowicie na naszym rynku możemy znaleźć trzy z czterech pozycji, które wchodzą w skład „Kronik Obdarzonych”. I to jest najgorszy minus w tym wszystkim, bo niestety ale nie wiemy jak kończy się poprzednia saga, a nagle poznajemy dalsze losy bohaterów. Może nie jest to opowieść o Lenie i Ethan’ie, a o Ridley i Linku, którzy też mieli znaczące miejsce w świecie Obdarzonych. Skoro nie znamy poprzedniego zakończenie, trzeba przygotować się na pewne niewiadome i luki, których nie jesteśmy w stanie zapełnić.

Ridley to typowa jędza, lepiej trzymać się od niej z daleka, inaczej kłopoty same przyjdą. Posiada swój nietypowy charakterek oraz pazurki, których nie waha się użyć. W końcu jest Istotą Ciemności, jest Syreną i najlepiej potrafi manipulować ludźmi. Taką ją zapamiętałam, jednak teraz przeżyłam szok, ona także ma uczucia, ale boi się głośno o nich mówić, a tym bardziej nie chce aby inni wiedzieli, że je posiada. Link wiele się nie zmienił. Dalej jest typowym półgłówkiem marzącym o karierze rockmena. Jego teksty nadal są beznadziejne, a każda jego kapela rozpada się. Warto pamiętać, że jest także ćwierć inkubem i jest już na zawsze związany z Obdarzonymi, podziemiami i całym tym światem.

Pierwsze moje wrażenia, po tej lekturze, są pozytywne. Byłam zaskoczona zmianami jakie nastąpiły w całym świecie przedstawionym przez autorki. Cała historia od samego początku niesamowicie wciąga, bardzo ciężko się od niej oderwać, dodatkowo cały czas nas zaskakuje. Tempo akcji, przez całą książkę, utrzymuje się na równym poziomie, aby pod koniec przyspieszyć i trzymać nas w jeszcze większym napięciu. Samo zakończenie wprawia w osłupienie, daje dużego „kopa” i wzmaga apetyt na kolejne części. Jednym słowem typowy przepis na sukces.

To już nie ten sam cukierkowy świat. Odkąd Ridley jest główną bohaterką można spodziewać się wszystkiego, co najgorsze, a i tak nigdy nie da się niczego przewidzieć. A nasza Syrena nie raz udowodniła na co ją stać. Zmiany jakie w niej zachodzą są zaskakujące. Ale na ten temat nic więcej wam nie zdradzę, musicie sami sprawdzić o czym piszę.

Oprócz fantastyki znajdziemy także elementy sensacji połączonej z wątkiem kryminalnym. Jakby wykreślić wszystkie elementy fantastyczne byłby z tego bardzo dobry kryminał. Inaczej nie mogę tego określić, brakuje mi słów aby przekazać ile ta pozycja może namieszać w głowie czytelnika. Lektura jest niebezpieczna jak istoty w niej opisane.

„Kami Garcia jest nauczycielką i specjalistką od literatury dla dzieci i młodzieży. Margaret Stohl uwielbia literaturę amerykańską. Ukończyła filologię angielską i studiowała kreatywne pisanie pod kierunkiem George'a MacBetha, szkockiego poety i pisarza. Obie wraz z rodzinami mieszkają w Los Angeles w Kalifornii. Piękne istoty są ich debiutem literackim.”


Moja ocena: 8/10
Liczba stron: 344
Data premiery: 3.12.2014

Wydawnictwo: Feeria

12 komentarzy:

 1. Coś mnie odpycha od tej serii i chyba jednak się do niej nie przekonam :/ A trochę szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto próbować się skusić, jeżeli nie podpasuje to trudno :)

   Usuń
 2. Ja nie czytałam jeszcze Pięknych istot :) na początku miałam ogromną ochotę, ale słyszałam trochę niepochlebnych opinii i teraz juz w sumie nie wiem, a po drugą część nie sięgnę bez pierwszej ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fenko, kochana moja :) Cóż powiem tak... Ja nie przejmuje się tym co inni piszą, choć jest to jakąś podpowiedzią... Inne książki mają swoich zwolenników i przeciwników, także najlepiej wyrobić sobie samemu zdanie :P

   Usuń
 3. Czytałam Piękne Istoty ale jakoś mnie ta książka nie powaliła na kolana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdania na temat tej serii są podzielone, ale szczerze polecam Niebezpieczne istoty są o wiele lepsze niż Piękne istoty :)

   Usuń
 4. I właśnie przez to, że książka jest wyrwana z kontekstu podchodzę do niej z dystansem. Cieszę się, że Feeria zdecydowała się na wydanie kolejnej powieści świetnych autorek, ale chciałabym wiedzieć czy zechcieliby wydać czwarty tom Kronik obdarzonych, to byłoby dobre posunięcie, nie sądzisz? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydanie czwartego tomu Kronik Obdarzonych byłoby genialnym posunięciem :) Dodatkowo mogli my wydać tom 2,5, który także jest do tej serii :) Nie mniej jednak ta książka jest świetna :)

   Usuń
 5. Szkoda, że z polskim wydaniem serii o Pięknych istotach wyszło, jak wyszło. Nie sięgnę po ,,Niebezpieczne istoty" dopóki nie poznam zakończenia poprzedniej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, poprzednią serię wydawało inne wydawnictwo, pewnie możemy zapomnieć o tym, że wyda czwartą część, a szkoda...

   Usuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji. Chciałabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze ! Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Przeczytałeś pozostaw po sobie ślad !
Podoba Wam się mój blog, dodajcie go do obserwowanych i bądźcie na bieżąco :) Natomiast jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało! Na wszystkie chętnie odpowiem.

Copyright © 2016 Recenzje Mystic , Blogger