sierpnia 11, 2014

Tadeusz Sałek - Pąk szkarłatnej róży

O wiele bardziej interesuje mnie taka tematyka, niż romanse. Bardziej się w niej odnajduję i lepiej czyta mi się takie książki, oprócz tego w takich lekturach odnajduję życie, najczęściej tą okrutną jego stronę. Jednak jest to o wiele lepsze, niż przesładzane romansidła. Gdy tylko zobaczyłam, tą przepiękną okładkę i ten tajemniczy tytuł, wiedziałam, że to lektura dla mnie. Ta moc przyciągania, która pojawiła się tak nagle zwiastowała, pojawienie się książki w moich rękach. I tak też się stało.

Pogoń za pieniędzmi, to odwieczny problem człowieka. Przy końcu XX wieku, wcale nie było inaczej. Przykładem jest tego młodziutka Ewa. Mimo, że ukończyła szkołę średnią i zdała maturę, nie znalazła upragnionej pracy. Codziennie jej poszukuje, ale bez rezultatów. Pozostaje jej tylko marna jałmużna os państwa w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Jednak pojawia się mała iskierka nadziei, ogłoszenie w gazecie i wymarzona praca w Niemczech, jako opiekunka do dzieci. Protesty i niechęć rodziców, na nic się zdają, dziewczyna po kilku dniach wyjeżdża z nadzieją na lepsze jutro. Jak zakończy się historia Ewy, czy wymarzona praca jest tym, czym miała być? Co kryje się za niewinnym ogłoszeniem?


Już na samym wstępie muszę zaznaczyć, że ta pozycja, w moim odczuciu, jest dla czytelnika 18+. Nie przypadkowo o tym piszę mimo, że autor wielu rzeczy nam oszczędza, jest to i tak bardzo okrutna i brutalna powieść. Porusza bardzo delikatne tematy, o których ciężko się rozmawia. Jest to pewien rozdział zwany „TABU”. Do dziś nie wiele się słyszy o takich rzeczach, można nawet stwierdzić, że są tuszowane, aby nie było o nich głośno.

Autor ukazuje nam brutalny świat nielegalnej prostytucji, brutalności, gwałtów, filmów porno i wielu innych rzeczy z tym związanych. Młoda dziewczyna, którą jest Ewa, trafia do takiego świata. Jej naiwność jest wręcz odpychająca. Miała tak wiele szans, aby zorientować się o co w tym wszystkim chodzi, a jednak dalej, jak ta głupia koza, sama pchała się w ręce nierządu i handlu kobietami. Marzyła o ucieczce, choć z góry było przesądzone, że jej się to nie uda. Wielokrotnie marzyła o śmierci, która nie nadchodziła, a przecież swoją cnotę miała oddać swojemu mężowi. Teraz musiała nauczyć się całego fachu i obsługiwać klientów.

Podziwiam odwagę tej dziewczyny. Ja nigdy bym nie odważyła się na taki wyjazd. Szczerze mówiąc, nie ufam żadnym pośrednikom. Właśnie obawiam się takiej możliwości, że tak może się to skończyć. Na pewno, mimo chęci zarobku, nie byłabym taka zaślepiona. Zrozumiałabym aluzje, która dziewczyna słyszała, od owej pani Małgosi. Nawet gdybym wyjechała do tych Niemiec, nigdy bym nie wsiadła do auta z trzema Turkami, od razu bym stamtąd uciekła i wróciła do kraju. Sami widzicie, że było tyle znaków, a ona dalej uparcie wierzyła, że będzie się opiekować dziećmi.

Sama końcówka, a wręcz zakończenie tej historii, bardzo mną wstrząsnęło. Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. To było przerażające i do tej pory nie mieści mi się to w głowie. Cały czas, gdy zamykam oczy, widzę to zakończenie. Coś okropnego, nie da się tego wyrazić słowami.

Za dużo chciałabym wam napisać, jednak nie mogę tego zrobić. Tak wiele emocji mną targało, najczęściej tych skrajnych. Wielokrotnie odkładałam książkę, aby choć chwilę odpocząć od tego brutalnego świata, krótka chwila wytchnienia w tym przypadku była potrzebna. Mimo wszystko cały czas krążyłam myślami wokół książki, nie mogłam tak po prostu o niej zapomnieć. Musiałam jak najszybciej do niej wrócić. I wracałam. Wiedziałam, że tylko w ten sposób, będę mogła o niej zapomnieć. Ten świat, który zobaczyłam w tej lekturze na długo ze mną pozostanie.

Wspominałam już, że pozycja jest przeznaczona dla wieku 18+, jednaj jest jeden wyjątek, kiedy wręczyłabym ją młodszej osobie, a dokładniej nastolatce. Jest to jeden jedyny możliwy przypadek, a mianowicie dałabym ją  trudnej nastolatce, która uważa się za dorosłą, a tak naprawdę pozjadała wszystkie rozumy. Dla takich nastolatek, powinna to być lektura obowiązkowa. Może choć trochę przejrzałyby na oczy i zmieniły się na lepsze. Niech zobaczą, co może je czekać i przed czym chcą ustrzec rodzice. Wielu się pewnie ze mną zgodzi. Dzisiejsza młodzież, czasami jest bardzo trudna.Moja ocena: 10/10
Format: e-book (pdf)
Liczba stron: 285
Rok wydania: 2014

Wydawnictwo: Psychoskok

8 komentarzy:

 1. Jak zobaczyłam okładkę, pomyślałam: kurczę, jakaś opowiastka wampirza dla nastolatek, a przecież na fb pisałaś, że tak Cię zachwyciła... Zaciekawiłaś mnie, a po okładce w życiu nie domyśliłabym się wnętrza ;) jeśli to powieść z tych madrych, to chętnie bym sięgnęła, ale nie jestem pewna, czy podoba mi się temat gwałtów i prostytucji, rzadko kiedy autor potrafi dobrze to ująć, nie gorsząc, ale wstrząsając czytelnikiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz wierzyć mi na słowo, książka jest wstrząsająca... Zresztą sama musisz o tym się przekonać.. Ale uwierz, na prawdę warto się z nią zapoznać...

   Usuń
  2. Chyba muszę sięgnąć, dopiszę sobie do listy ;)

   Usuń
 2. Nie jestem pewna, czy by mi się spodobało. Ale nigdy nie słyszałam o Autorze, więc daczego nie spróbować?
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycja jest bardzo mocna i bardzo wstrząsająca... Nie mniej jednak polecam się z nią zapoznać...

   Usuń
 3. Po recenzji Cyrysi i Twojej nie zostaje mi nic innego, jak czekać na to, aż pozycja wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę, aby szybko wpadła w Twoje ręc,no i oczywiście miłej lektury :)

   Usuń
 4. Chętnie bym ją zaadoptowała, ale czasu na nowe lektury brak, a wciąż ich przybywa. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze ! Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Przeczytałeś pozostaw po sobie ślad !
Podoba Wam się mój blog, dodajcie go do obserwowanych i bądźcie na bieżąco :) Natomiast jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało! Na wszystkie chętnie odpowiem.

Copyright © 2016 Recenzje Mystic , Blogger